Minek a kutyára ruha? Nem csak divat, gyakran szükségszerűség!

Sokszor látunk az utcán, parkokban kis pulcsiba, kabátkába öltöztetett kutyákat, és felmerülhet bennünk a kérdés: ez most komoly? Tényleg kell a kutyára ruha, vagy ez csak a gazdik újabb hóbortja? Nos, a helyzet az, hogy bár a divatnak is lehet szerepe, a kutyák öltöztetése sok esetben nagyon is indokolt és praktikus okokból történik.

Nem minden kutya egyforma

Először is fontos leszögezni: nem minden kutyának van szüksége ruhára. A vastag, dupla bundával rendelkező fajták, mint például a husky, a malamut vagy az újfundlandi, kiválóan alkalmazkodtak a hideghez, nekik a magyarországi tél általában meg sem kottyan. Sőt, kifejezetten élvezik a hűvösebb időt. Az ő esetükben a ruha akár túlmelegedést is okozhat.

De akkor kiknek kell a plusz réteg?

Számos olyan helyzet és típus van, amikor a kutyaruha igenis hasznos, sőt, szükséges lehet.

tacsi ruhában

Hideg elleni védelem.

Kistestű kutyák: Az apró termetű ebek (pl. csivava, yorki, tacskó) testfelületük arányában több hőt veszítenek, és kevesebb hőt tudnak termelni, így könnyebben fáznak.

Rövid szőrű vagy szőrtelen fajták: Azok a kutyák, akiknek nincs, vagy csak nagyon vékony aljszőrzetük van (pl. whippet, agarak, dobermann), nem rendelkeznek megfelelő természetes szigeteléssel a hideg ellen.

Kölykök és idős kutyák: A fiatal és az idős kutyák hőszabályozása még/már nem olyan hatékony, így ők is érzékenyebbek a hidegre.

Beteg kutyák: Bizonyos betegségek (pl. ízületi gyulladás, szívproblémák, cukorbetegség) gyengíthetik a kutya ellenálló képességét a hideggel szemben.

Lakásban tartott kutyák: Azok az ebek, akik a fűtött lakáshoz szoktak, nem növesztenek olyan vastag téli bundát, mint kinti társaik, így a hirtelen hőmérséklet-különbség megviselheti őket. Csak gondoljunk bele hogy a téli hidegben a kinti és a benti hőmérséklet között általában 15-25°C különbség van.

Védelem az eső és sár ellen: Egy vízhatlan esőkabát szárazon tartja a kutyát, megelőzve a megázást és az ezzel járó megfázást. Emellett a gazdinak is könnyebbség, mert nem kell minden séta után a sáros kutyát takarítani. Különösen hasznos lehet lakásban tartott, dupla szőrű kutyáknál, hogy megelőzzük az "ázott kutya szagot".

Am staffok ruhában

Egészségügyi okok.

Műtét után: Speciális műtét utáni ruhák helyettesíthetik a gallért, megakadályozva, hogy a kutya nyalogassa vagy piszkálja a sebet, miközben szabadabb mozgást biztosítanak.

Tisztaság: Sárban, latyakban egy overál vagy kabát segíthet tisztábban tartani a kutya bundáját.

Láthatóság: Fényvisszaverő csíkokkal ellátott vagy élénk színű ruházat növeli a kutya láthatóságát szürkületben vagy sötétben, csökkentve a balesetek kockázatát.

Mire figyeljünk a kutyaruha kiválasztásakor?

Méret és kényelem: A ruha legyen megfelelő méretű, se túl szoros, se túl bő. Nem akadályozhatja a kutyát a mozgásban, lélegzésben vagy a dolga elvégzésében.

Anyag: Legyen az időjárásnak megfelelő (vízálló, meleg, légáteresztő). Kerüljük az irritációt okozó anyagokat. Az anyagválasztás befolyásolja a ruha tartósságát is. A legtöbb vízlepergető textíliát egy bokor vagy faág könnyen kiszakíthatja. A túl merev anyagok pedig korlátozhatják a kutyát a mozgásában.

Biztonság: Ne legyenek rajta könnyen lerágható, lenyelhető részek (gombok, lógó díszek). A cipzárak, csatok ne dörzsöljék a kutya bőrét.

Fokozatosság: Ha a kutya még nem szokott hozzá a ruhához, fokozatosan, pozitív megerősítéssel (jutalomfalat, dicséret) ismertessük meg vele. Először csak rövid időre adjuk rá, és kössük kellemes élményhez, például a sétához.

Összegzés

A kutyák öltöztetése tehát sokkal több, mint egyszerű divatjelenség. Számos kutya számára a megfelelő ruházat elengedhetetlen a kényelemhez, az egészség és a biztonság megőrzéséhez a különböző időjárási és élethelyzetekben. Ha bizonytalan vagy, hogy a te kutyádnak szüksége van-e ruhára, figyeld a viselkedését hidegben (remeg, fázik?), és konzultálj az állatorvosoddal!